Dow Jones se může dostat nad 14 000 bodů. Proč ne?!
Zdá se to nekonečně dávno, kdy se tradiční index Dow Jones Industrial Average (graf zde) dostal na svá historická maxima těsně pod 14 200 body. Ale bylo to teprve v říjnu 2007! Loni v březnu naopak sklouzl až na 6 469,95 bodu v reakci na kreditní krizi a hlubokou ekonomickou recesi.
Od té doby dokázal posílit zhruba o 75 procent na současné úrovně. K hranici 14 000 bodů mu chybí přidat zhruba 23 procent. A 14 000 bodů nemusí být nesplněným snem stáda býků, které se pere o svůj investorský prostor v ohradě ohrožené hladovými medvědy.
Hlavními hrozbami pro býky jsou pokračující americká nezaměstnanost, druhé dno recese nebo další propad nemovitostního trhu. Optimisté však věří, že stačí současnou situaci jen mírně "popostrčit", aby se akcie mohly vydat na další býčí pouť.
Některé podmínky spolu souvisejí, to ovšem neznamená, že taková synergie nemůže nastat. Které faktory a "kdyby" to jsou?
Relativně nízké ceny akcií v poměru k ziskům (PE ratio)
Především díky růstu zisků velkých firem a úsporám nákladů mohou akcie stále nabízet zajímavé příležitosti. A tento trend nemusí skončit.
Produktivita práce se ve 3. čtvrtletí zvýšila o 1,9 procenta a roste téměř nepřetržitě již 2 roky. Americké firmy zkrátka dokáží dostat ze svých zaměstnanců ještě více. Jistě existuje hranice, ale zatím k ní firmy nedošly.
Stále ještě možný růst tržeb při nižších nákladech není pouhým snem. Velké firmy (Apple, Google, ale i Ford, GE, Pfizer, Alcoa a další) zlepšily své výhledy dalšího růstu.
V neposlední řadě má spousta firem z opatrnosti našetřené miliardy volných dolarů a může plánovat masivní zpětné odkupy akcií, které také zvyšují cenu akcií. Příkladem je McDonald’s.
Kvantitativní uvolňování bude fungovat
Fed skoupí vládní dluhopisy za 600 miliard dolarů (a možná i za více). To sníží úrokové sazby u jiných aktiv. Nejspíš také oslabí dolar, což pomůže americkému exportu.
To sice může vadit řadě dalších zemí, ovšem vývozy amerických firem a s nimi související zisky porostou.
Snížení sazeb v neposlední řadě může přimět banky začít více půjčovat, resp. snížit úroky, a rozjet tedy úvěrový byznys, který se v krizi zasekl. A ekonomický růst bez úvěrů – to nejsou Spojené státy. Takže s levnějšími úvěry by se měl nahodit řetěz ekonomického růstu.
Lepší situace na realitním trhu
Ekonomové i vláda si lámou hlavu s cenami domů. A Washington se činí – daňové pobídky pro lidi, kteří si koupili dům, celkem fungovaly. Na nový Kongres jistě bude vyvíjen tlak, aby podobné pobídky obnovil.
Realitní trh je stále velice nejistý, známky oživení střídají příznaky dalšího propadu. Ovšem případné zlepšení ve sféře nemovitostí, resp. růst jejich cen, zvýší bohatství lidí, jejich možnosti investic, možnosti získat půjčky a podobně.
Rychlejší pokles nezaměstnanosti
Většina ekonomů i vládních předpokladů a rozpočtových plánu vychází z toho, že se celková nezaměstnanost ve Spojených státech nedostane pod 8 procent ještě 2 roky. Překvapení v této oblasti by akciový trh tlačilo nahoru.
Washington již vyčerpal celou řadu opatření v boji s nezaměstnaností, ne však všechna. Téměř žádná nebyla legislativní nebo daňová podpora zaměstnavatelů, kteří přijmou nové lidi. Zdaleka nebylo učiněno vše pro vytvoření pracovních míst.
Situace je dostatečně stabilní (nad 9,5 procenty), aby se jí nově složený zákonodárný sbor začal okamžitě zabývat. I kdyby to mělo znamenat vyšší deficit veřejných financí. Vyšší spotřeba lidí totiž s určitým zpožděním znovu "nakopne" americkou ekonomiku.
http://www.investicniweb.cz/trhy/akcie-svet/2010/11/15/clanky/akcie-dow-se-muze-dostat-nad-14-000-bodu-proc-ne/?strana=4
Poslední zprávy
- Akciové trhy září, ale volby v USA mohou vše změnit
18.10. 08:50 B.I.G. - Investoři zůstávají opatrní, makrodata překvapila!
11.10. 12:26 B.I.G. - Modulární bydlení LARK: sen o rodinném domě na dosah
07.10. 00:00 Akcie.cz - Trumpův comeback do Bílého domu?
04.10. 11:50 B.I.G. - Bankéři FEDu do toho řízli
20.09. 08:28 B.I.G.